Just be sure to put a lot of care into your product listings. Everything from the titles you use, to how effective the description is at convincing potential buyers your product is better than the rest, and even taking care to shoot high quality product photos can have a dramatic impact on your sales. I recommend using photo editing tools like Fotor, which gives you the ability to edit your images, create captivating graphic designs and more.

Bobby Hoyt and Mike Yanda, two world-class Facebook marketers, created this course to teach you everything you need to know to go from “I don’t know how to do any of this” to “working with clients and making a great income” in the next 28 days. Instead of piecing together an education on your own and wasting a lot of time (with possibly outdated information), this course puts everything in one place for you to learn from.

Jerry is a young aspiring Internet Entrepreneur who started his online business at the age of 18. He is currently a Full-time Affiliate Marketer at Wealthy Affiliate, a community to help anyone start their own online business without prior experience. He actually achieved Financial Independence at the young age of 21. Read more about his story here!
This is a way to help you create a website for your own product that essentially integrates with Clickbank to make selling this product easier. I think this is a cool idea, and for folks looking to create their own digital product, this would be a worthwhile investment. But remember, you're now paying $47/month for CBU members area ($564 per year), PLUS $594 for the builder. Your yearly cost of business operation just jumped to over $1,000. Also, remember that this might lock your site into their builder, so if you decide to change to outside hosting at some point, I'm not sure how that process goes.
I saw a webinar a few years ago with ClickBank University and to tell you the truth I was very impressed. But like you said what I realized was that they are really expensive. Nevertheless, many members have said how ClickBank has made them some really good money. I agree with you, the Wealthy Affiliate University platform has the best online training by far.
Double check yourself, before you double wreck yourself. Make sure everything you send to a company, whether a résumé, an email or a portfolio, is good to go. Double check your grammar and wording, and for God’s sake use spell check! This is especially important when it comes to the company’s name. Don’t spell their name wrong and be sure to type it how they type it (e.g. Problogger, not Pro Blogger).

You know those top-down cooking or craft videos you just can’t seem to get away from these days? There are people out there making a living from them. 78% of B2C companies depend on user-generated content, like those videos, for their marketing campaigns. You can sign up as a creator on a site like Darby Smart and potentially work with brands like Nordstrom, Mattel, and BarkBox. Or, learn how to master PPC advertising and you can use the content to build your YouTube following and monetize through ads and views.


As an affiliate, all you have to do is sign up for a ClickBank affiliate account and then start browsing their marketplace which lists all the available products from their partner vendors. Once you find a good product (we’ll get into that in a moment), ClickBank will give you a unique “affiliate link” that points to the vendor’s sales page. All you have to do then is make people buy through that link. You earn a commission for any sale made through your affiliate links.
5. Fiverr – Fiverr is a great place to make a few bucks or spend a few bucks if you need some of the services people offer. Basically, everything is $5. You either pay $5 or charge $5. They call them “gigs.” You can offer your services however you choose. If you sell art and you’re fine selling pieces for $5 each, that’s a gig. If you’re a graphic designer and you want to offer your services for $10/hour, simply offer a 30 minute gig. If they need two hours of graphic design, they pay you $20, or $10/hour by buying four gigs.
×