VIPKID provides an international learning experience to children in China between the ages 4-12. Headquartered in Beijing, the company offers fully immersive one-on-one English language instruction provided online by highly qualified teachers. The curriculum is based on the U.S. Common Core State Standards and uses a flipped-classroom approach to foster creativity and critical thinking skills.
Whether it’s an important consumer application, a specialist app to solve a particular niche problem, or even a time-wasting game you can play on your phone, you can create a massively successful business if you build software that helps people. (Look at the rise of Slack—the team communication software that went from side project to billion-dollar company in just 2 years.)
If you have a budget and are willing to pay for traffic, you might want to explore investing in Facebook Ads, Google Adwords, Bing Ads or any of the other networks you can buy traffic from. Their first advantage is a double-edged sword. You can literally start receiving traffic within minutes from starting a campaign. But once you stop running the campaign, the “traffic tap” stops.

As you start regularly putting out content, you’ll hopefully start to build a bit of an audience. But to start seeing real money from YouTube you need to market your videos elsewhere. Share your channel on Twitter and Facebook. Distribute videos anywhere else you can think of. Also, interact with comments and build a community around the videos you’re making so people will share it with their friends.

5. Fiverr – Fiverr is a great place to make a few bucks or spend a few bucks if you need some of the services people offer. Basically, everything is $5. You either pay $5 or charge $5. They call them “gigs.” You can offer your services however you choose. If you sell art and you’re fine selling pieces for $5 each, that’s a gig. If you’re a graphic designer and you want to offer your services for $10/hour, simply offer a 30 minute gig. If they need two hours of graphic design, they pay you $20, or $10/hour by buying four gigs.
×